تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

::: مثل خدا :::
دانشنامه مهدویت
همراه با قرآن
دانشنامه عاشورا
حدیث
وصیت نامه شهدا
یادگار انقلاب
همراه با مثل خدا
نظر سنجی
چه موقعی از روز با خدای خودتون درد دل میکنید ؟
همیشه شروع فعالیت‌ها شیرینی و حلاوتی وصف ناپذیر دارد. شروع هر حركت یعنی آغاز فصل جدیدی فرا روی آن‌هایی كه باتمام وجود برای آغاز حركتی نو تلاش كرده‌اند. اگر یك نگاه گذرا به تمام آغازها داشته باشیم در می‌یابیم كه ابتدای تمام حركت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، و حتی شخصی و درونی با حلاوتی خاص همراه است. از تولد یك نوزاد كه آغازی است برای زندگی تا آغاز زندگی مشترك و یا به تكلیف رسیدن نوجوانانی كه آغاز بندگی خویش را در عبادت خداوند می‌بینند، و هزاران شروع دیگر می‌تواند مبنایی باشد برای تفكر.

در این میان آدم‌ها چند دسته‌اند دسته‌ای كه به آغازهای محدود خود قانع‌اند و دسته‌ای كه دلشان می‌خواهد هر روزشان آغازی جدید باشد. ما از كدام دسته هستیم؟ نمی‌دانم، اما این را می‌دانم كه بهترین قاضی برای برشمردن آغازهای زندگی خودمان هستیم. آن‌چه در این آغازها بسیار چشمگیر است و در واقع دغدغه اصلی افراد به شمار می‌رود چگونگی پایان‌ پذیری فعالیت‌هاست. یعنی محال است شما كاری را آغاز كنید اما نگران سرانجام آن نباشید. نوزادی كه به دنیا می‌آید همه آرزوی عاقبت به‌خیری برایش می‌كنند و انسان‌هر بار كه كاری می‌كند تلاش و كوشش برای این است كه بر سرانجام مطالب برسد. همان‌قدر كه آغازها در زندگی ما چشمگیر است سرانجام‌ها نیز پر اهمیت و تأمل برانگیزند.

بشر با هر ایده آلی كه تصورش را بكنید همواره به آغازها و سرانجام‌هایش بستگی دارد. اگر این حركت فطری با تأمل و تدبر همراه باشد، حلاوت زندگی‌ها آن‌قدر بالا می‌رود كه انسان به دلیل خلقت خود نزدیك‌تر می‌شود و خدا نخواهد برای كسی كه آغاز و انجام كارش در گروه «هیچ‌ها» باشد. معنویت به جهت ماهیتی كه دارد می‌تواند هر لحظه برای انسان خلق لحظاتی را به عهده بگیرد كه آغاز یك حركت آسمانی باشد و این به نظر می‌رسد همان حلقه مفقوده‌ای است كه انسان قرن بیستمی از آن غافل است و خداوند تمام كائناتش را بسیج كرده تا انسان بتواند از آغازهای خوب به سرانجام‌های ناب برسد.

نماز یك آغاز است آغازی سبز و با طراوت؛ هرگاه كه به قیام می‌ایستیم و تكبیره الاحرام می‌گوییم یك حركت نو آغاز می‌شود اگر دل به صراط مستقیم بسپاریم بی‌شك در خنكای سلام بر پیامبر رحمت تن و جان می‌شوییم و این آغاز و انجام به ظاهر چند دقیقه‌ای انسان را از زمین به آسمان می‌كشاند.

و با همین ویژگی‌ها است كه می‌توان رمضان را آغاز یك‌سال بندگی دانست. آغازی كه لذت مناجات با پروردگار در آن احلی من العسل است.

هیچ دقت كرده‌اید كه در رمضان دل انسان به خدا نزدیك‌تر می‌شود. احساس كرده‌اید صدای پای ملكوت خیلی نزدیك است. به هم خوردن بال ملائك را شنیده‌اید. این‌ها همه نویدبخش یك آغاز است آغازی كه اگر خوب دركش كنید به سرانجامی لطیف منتهی می‌شود.

انسان‌های آزاده اگر رمضان را آغاز فصل بندگی خویش بدانند و به سرانجام خوش آن امیدوار باشند می‌توانند یك‌سال پر از خوبی را پیش‌رو داشته باشند.

آغاز رمضان یعنی آغاز فصل عبودیت و در واقع سرانجام یك سال بندگی، هرچه بوده و هست در همین روزها جلوه می‌كند. كارنامه آدم‌ها در رمضان توزیع می‌شود.

انسان اگر قدر لحظات خود را بداند و رمضان را آغاز همه خوبی‌ها، می‌تواند یك‌سال به سمت بندگی پرواز كند. همه چیز در گرو دل آدم‌هاست. از قدر تا قدر، آغاز و انجامی است ملكوتی برای دل‌هایی كه دنبال خداوند می‌گردند. رمضان می‌آید تا ما ابتدای بهار بندگی‌مان را جشن بگیریم و فكر كنیم كه حركت یك‌ساله دیگری را شروع كرده‌ایم. یادمان باشد سال دیگر رمضان چگونه خواهیم بود. اگر به این آغاز و آن سرانجام ایمان بیاوریم حتماً یك‌سال موفق خواهیم داشت. هم در رشحات معنوی، هم در خواسته‌های دنیایی.
طبقه بندی: رمضان ماه مهمانی خدا،
نظرات
آخرین مطالب
درباره وبلاگ

عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم
بنویسم که چرا عشق به انسان نرسیده است
چرا آب به گلدان نرسیده است
چرا لحظه باران نرسیده است
هر کس که در این خشکی دوران
به لبش جان نرسیده است به ایمان نرسیده است
و هنوزم که هنوز است ، غم عشق به پایان نرسیده است
بگو حافظ دلخسته ز شیراز بیاید
بنویسد که هنوزم که هنوز است
چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
چرا کلبه احزان به گلستان نرسیده است
خداوند گواه است دلم چشم به راه است
ودرحسرت یک پلک نگاه است
ولی حیف نصیبم فقط آه است
تویی آئینه ،روی من بیچاره سیاه است
وجا دارد از این شرم بمیرم که بمیرم
عصر این جمعه دلگیر وجود تو کنار
دل هر بی دل آشفته شود حس
مجموعه مثل خدا
مجموعه مثل خدا
آمار سایت
بازدیدهای امروز : 1 نفر
بازدیدهای دیروز : 1 نفر
كل بازدیدها : 6 نفر
بازدید این ماه : 4 نفر
بازدید ماه قبل : 2 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :